onsdag 5 feb, 2025

Alltid en förlustaffär att bygga snabbtåg

Dela

Satsningar på höghastighetståg är olönsamma – vilken variant man väljer: tåg som går i 320 eller 250 kilometer i timmen.

Det framgår av en ny rapport från Trafikverket, rapporterar Svenska Dagbladet.

Redan tidigare har verket slagit fast att det vore samhällsekonomiskt olönsamt – och extremt dyrt – att bygga banor för de allra snabbaste tågen. Den nya utredningen visar att det skulle vara en ännu sämre affär att satsa på tåg som kör 250 kilometer i timmen, bland annat på grund av ökade underhållskostnader. För varje satsad hundralapp får man bara 25 kronor tillbaka enligt rapporten.

”Fast det kan vara väl använda pengar även om det inte är sam­hällsekonomiskt lönsamt”, säger Trafikverkets Lennart Kalander till SvD.

Med nya höghastighetsbanor skulle det exempelvis bli mer plats för godståg på de nuvarande stamba­norna – och en del godstran­sporter kunde flyttas från vägarna. Kortare restider skulle leda till att fler tog tåget, också en miljöfördel.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Klockan 9 på onsdag släpps SJ:s biljetter för julen. Biljettsläppet resulterar ofta att hemsidan kraschar eller...
Snabbtågsoperatören VR ökar nu antalet resor inför jul och under mellandagarna med över 17 000...
SJ Norge kommer att köra det nya lyxtåget Norient Express, som ägs av NLE AS. Norska...
En kontaktledning har fallit och orsakat en gräsbrand mellan Karlshamn och Karlskrona. Händelsen inträffade strax...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy