fredag 25 apr, 2025

TURESPAÑA lanserar kampanjen Spain in 10 seconds

Dela

Foto:spanska turistbyrå

Turespaña lanserar Spain in 10 seconds, en ny internationell kampanj för att marknadsföra Spanien som turistland.

Kampanjen består av ett antal korta videos där kända personligheter i Spanien inom kultur, film, mode, gastronomi eller sport ger sina bästa tips och idéer inför en Spanienresa.

Målgruppen för Spain in 10 seconds, som visas i sociala medier och digitala plattformar, är köpstarka turister som är ute efter upplevelser och nya erfarenheter. Oftast reser de under låg- och mellansäsongsperioder.

Kampanjen kommer att visas i 15 länder, bl.a. i Sverige, och kan ses som en komplement och en förstärkning av 2017 års kampanj Spain is part of you. Med de här kampanjerna har fokus nu hamnat på själva turisten i stället för på vad resmålen har att erbjuda.

Dela

Relaterade inlägg

En regnig påskhelg fick många svenskar att börja planera sin sommarsemester. Enligt resebyrån Ticket ökade...
Påsken 2025 blev en rekordstart för campingsäsongen. First Camp, Skandinaviens största campingkedja, såg en ökning...
Skistar faller på börsen efter nyheten att de erbjuder full återbetalning på grund av snöbrist...
Aktivister tog sig in på på Sundsvall-Timrå-Airport på söndagen och dukade upp fika på landningsbanan,...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy