måndag 21 apr, 2025

Boeing 737 Max 8 har tvingats nödlanda

Dela

Ett flygplan av olycksmodellen Boeing 737 Max 8 hamnade i nödläge under en passagerarlös flygning i USA på tisdag.

Planet, som tillhör flygbolaget Southwest, hade lyft från flygplatsen i Orlando i Florida med destination Kalifornien. Efter att ha gjort anrop om nödläge kunde det landa under säkra former på flygplatsen det kom ifrån, meddelar den amerikanska luftfartsmyndigheten.

Flygbolaget hade för avsikt att omplacera planet.

En talesperson för Boeing säger att företag känner till händelsen och är i kontakt med sin kund Southwest.

Två flygplan av samma modell har på kort tid varit inblandade i krascher, i vilka nästan 350 människor omkommit: en i Etiopien tidigare denna månad och en i Indonesien i oktober förra året.

Den amerikanska luftfartsmyndigheten har stoppat alla flygningar med dessa flygplan, men tillåter passagerarlösa omstationeringar.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Antalet sålda hotellrum ökade med drygt 3 procent i mars och hotellrumspriserna ökade ungefär lika...
Den 28 mars 2025 klockan 13:20 lokal tid drabbades centrala Myanmar, nära Mandalay, av en...
Den utländska turismen i Skåne ökar. Tyskland är den ledande utlandsmarknaden med en rejäl tillväxt...
AJet, tidigare AnadoluJet, etablera sig nu på Stockholm Arlanda Airport genom att lansera en ny...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy