tisdag 22 apr, 2025

Källor: Därför kraschade Boeingplanet

Dela

Det var ett fel på programvaran som låg bakom den dödliga flygkraschen av en Boeing 737 Max 8 i Etiopien, skriver Wall Street Journal och hänvisar till källor med insyn i haveriutredningen.

Den preliminära slutsatsen, som bygger på information från olycksplanets så kallade svarta lådor, pekar på att det är det automatiserade kontrollsystemet Maneuvering Characteristics Augmentation System (MCAS) som har fallerat. Även data från flygolyckan med samma flygplanstyp i Indonesien förra året har granskats.

Nödsystemet, som ingår i planets styrsystem, träder in och tar över styrningen när det får signaler om att planet har för låg fart och om piloterna inte kvitterar, det vill säga följer checklistan som finns. Nödsystemet sänker då planets nos automatiskt så att flygplanet sjunker och farten ökar.

Sammanlagt 346 människor miste livet i de båda flygolyckorna.

Flygplansmodellen 737 Max 8 har efter olyckan i Etiopien stoppats i nästan hela världen. Haverikommissioner utreder orsaken till de båda händelserna.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Antalet sålda hotellrum ökade med drygt 3 procent i mars och hotellrumspriserna ökade ungefär lika...
Den 28 mars 2025 klockan 13:20 lokal tid drabbades centrala Myanmar, nära Mandalay, av en...
Den utländska turismen i Skåne ökar. Tyskland är den ledande utlandsmarknaden med en rejäl tillväxt...
AJet, tidigare AnadoluJet, etablera sig nu på Stockholm Arlanda Airport genom att lansera en ny...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy