tisdag 22 apr, 2025

Norwegianchefen: ”Kommer ta med familjen i ett Boeing Max-plan”

Dela

Efter att har varit i Seattle och provkört Boeings 737 Max-simualtor twittrar Norwegianchefen: ”Jag kommer gladeligen ta med familjen i en Norwegian Max”

Under simulatorflygningen testade den före detta jaktplanspiloten både det gamla och nya MCAS-systemet för att se hur det fungerar när fel uppstår.

”Det nya systemet verkar idiotsäkert även om man inte flyger med trimsystemet, eller om man inte stänger av det när ett fel uppstår”, slår han fast.

Kjos skriver också att han hoppas att myndigheterna kommer att ha fokus på säkerhet och inte låter sig dirigeras av politiken.

Norwegian har 18 Boeing 737 Max-plan som för närvarande står parkerade. Därutöver har man beställningar på ytterligare 92 Max-plan.

Källa:di.se

Dela

Relaterade inlägg

Antalet sålda hotellrum ökade med drygt 3 procent i mars och hotellrumspriserna ökade ungefär lika...
Den 28 mars 2025 klockan 13:20 lokal tid drabbades centrala Myanmar, nära Mandalay, av en...
Den utländska turismen i Skåne ökar. Tyskland är den ledande utlandsmarknaden med en rejäl tillväxt...
AJet, tidigare AnadoluJet, etablera sig nu på Stockholm Arlanda Airport genom att lansera en ny...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy