måndag 28 apr, 2025

Liseberg öppnar 1 maj: ”Vi har inget val”

Dela

Foto:Liseberg

Lisebergs nöjespark i Göteborg öppnar till våren.

”Vi kommer att öppna den 1 maj. Vi har inget val”, säger parkens vd Andreas Andersen till P4 Göteborg. 

Parken stängde efter jul 2019 och har sedan dess hållit stängt. Under 2020 gjorde parken en förlust på över en halv miljard kronor.

Samtidigt riktar Lisebergs vd tillsammans med andra svenska nöjesparker kritik mot Folkhälsomyndighetens krav på 20 kvadratmeter yta per besökare. Andreas Andersen konstaterar att med de restriktionerna kostar det mer att hålla öppet än att hålla det stängt.

”De europeiska parkerna var öppna under 2020 med en branschstandard på mellan fyra och tio kvadratmeter per gäst. Vår bedömning är att 20 kvadratmeter per gäst helt saknar förankring i den fakta som finns att tillgå”, skriver Andreas Andersen i ett pressmeddelande.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Eldar, studenter och vårkänslor. Här ger Nordiska museets etnolog och intendent Jonas Engman några svar...
Chartern firade nyligen 70 år i Sverige – och intresset är fortsatt starkt. Enligt ny...
En regnig påskhelg fick många svenskar att börja planera sin sommarsemester. Enligt resebyrån Ticket ökade...
Påsken 2025 blev en rekordstart för campingsäsongen. First Camp, Skandinaviens största campingkedja, såg en ökning...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy