tisdag 29 apr, 2025

Fortsatt trängsel på Arlanda

Dela

Köerna och trängseln på Arlanda fortsätter, och läget på tisdagseftermiddagen är ansträngt men under kontroll.

På tisdagsmorgonen var kötiden till säkerhetskontrollen på terminal 5 ungefär en timme.

– Vi har en peak på morgonen och en på sen eftermiddag då det är väldigt mycket folk, sade Peter Wärring, pressansvarig på Swedavia.

På eftermiddagen var läget fortsatt ansträngt men under kontroll. Det var inga större avvikelser jämfört med tidigare eftermiddagar, enligt Swedavias presstjänst.

Peter Wärring uppmanar resenärer att kolla med flygbolaget när incheckningen öppnar och försöka att inte komma till Arlanda alltför tidigt.

De flesta flygbolag uppmanar sina resenärer att komma till flygplatsen två, tre timmar före avgång.

– Trafiken utanför terminal 5 flyter på som den ska. Vi har inte behövt omdirigera någon trafik, säger Wärring.

Källa:TT-Aftonbladet

Dela

Relaterade inlägg

Musik, flera olika platser, nöjen och framför allt spektakulära fyrverkerier. Den 24:e upplagan av Malta...
I tusentals år har Sveriges älgar följt samma stigar mot sommarens betesmarker – och nu...
Antalet sålda hotellrum ökade med drygt 3 procent i mars och hotellrumspriserna ökade ungefär lika...
Den 28 mars 2025 klockan 13:20 lokal tid drabbades centrala Myanmar, nära Mandalay, av en...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy