onsdag 9 apr, 2025

Tesla vill starta taxi-bolag i Kalifornien

Foto: Tesla

Dela

Tesla söker ett godkännande för att erbjuda taxitjänster i Kalifornien. Elbilstillverkaren ansökte sent förra året om ett så kallat ”transportation charter-party carrier”-tillstånd från Kaliforniens offentliga tjänstekommission, enligt dokument som Bloomberg News tagit del av.

Klassificeringen innebär att Tesla skulle äga och kontrollera fordonsflottan. 

Bolaget har flaggat för att man kommer att lansera den typen av tjänster. Det innebär också att man kommer att konkurrera med andra liknande aktörer såsom Uber Technologies, Lyft och Waymo.

Teslas vd Elon Musk har tidigare uppgett att man kommer att släppa en förarlös taxitjänst i Austin i juni och att man därefter även kommer att lansera detta i Kalifornien.

Källa: FinWire-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

En av vårens stora snackisar är den omtalade TV-serien The White Lotus, och resebolaget TUI ser ett ökat...
Cabonline lanserar nu ett nytt samarbete med Finnair som gör det möjligt för resenärer att...
Nya Zeeland försöker locka till sig turister genom en ny reklamkampanj. Men den slogan man använder...
Semesterparadiset Bali har fått nog av stökiga turister. Nu införs flera stenhårda regler för att...