fredag 14 mar, 2025

AVIAREPS får fortsatt förtroende att representera Sydkorea i Sverige

Foto:Korea - Meraki Studio

Dela

Korea Tourism Organization (KTO) förlänger sitt samarbete med AVIAREPS, den globala ledaren inom turism, flyg och representation med 74 kontor i 69 länder.

​​​​​​AVIAREPS kommer att fortsätta ansvara för marknadsföring och PR för Sydkorea i Sverige, med ambitionen att ytterligare förstärka landets ställning som en mångsidig och fascinerande resedestination.  

Det förnyade samarbetet bygger på de framgångar och positiva resultat som uppnåtts under det senaste året. AVIAREPS har effektivt arbetat för att sprida kännedom om Sydkoreas unika kultur, historia, natur och gastronomi till den svenska marknaden genom riktade PR- och marknadsföringsinsatser.

Fortsatt tillväxt på den svenska marknaden 

Sydkorea ser ett stadigt ökande intresse bland svenska resenärer och förväntningarna på framtiden är höga. Det fortsatta samarbetet med KTO markerar ett viktigt steg mot att ytterligare öka Sydkoreas attraktionskraft på den svenska marknaden. Med ett fortsatt fokus på strategisk kommunikation och målgruppsanpassade aktiviteter ser AVIAREPS fram emot att bidra till ökad turism och ett ökat intresse för Sydkorea som resmål. 

Expansion till den danska marknaden 

Utöver den svenska marknaden expanderar AVIAREPS nu även Sydkoreas närvaro till den danska marknaden. Som en del av denna satsning planeras ett event i Köpenhamn under hösten liknande det framgångsrika arrangemanget vid Nationalmuseum i oktober, som samlade branschaktörer från både Sydkorea och Sverige.  

– Sydkorea är en destination som fortsätter att inspirera och attrahera resenärer av många skäl – dess dynamiska moderna städer blandas med dess rika traditioner och fantastiska landskap. Under det år som vi har arbetat med KTO har vi sett ett ökat intresse, särskilt bland yngre svenskar, drivet av den globala framgången för K-wave, inklusive K-dramer som Squid Game och det prestigefyllda Nobelpriset i litteratur som tilldelades en sydkoreansk författare 2024.  Vi är stolta över att fortsätta vårt partnerskap med KTO och ser fram emot att introducera ännu fler nordiska resenärer till landet”, säger Tapani Kauhanen, AVIAREPS Nordic General Manager. 

Expansionen till den danska marknaden sker i samband med att SAS lanserar ett nytt direktflyg till Seoul från Köpenhamn i september, vilket ytterligare förbättrar tillgängligheten och underlättar för danska resenärer att upptäcka destinationen. 

Enligt Pressmeddelande.

Dela

Relaterade inlägg

Stockholms skärgård har återigen uppmärksammats internationellt för sin nya vandringsled Stockholm Archipelago Trail då tidningen TIME har...
Sedan byggstarten förra året har förbipasserande kunnat följa hur en ny mötesplats för hela staden...
Trots rapporter om minskat resande till USA ser Sembo en helt annan utveckling. Företaget har...
Tillväxtverkets turismräkenskaper där beräkningarna gjorts med en ny metod med koppling till Big Data. För...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy