måndag 21 apr, 2025

Flygresorna ökade kraftigt under juli

Dela

Resandet med flyg nådde under juli nivåer som inte setts sedan innan pandemin, enligt trafikstatistik från statliga Swedavia. En ökad efterfrågan på resor till Europa från Arlanda förklarar uppgången.

Över 3,2 miljoner resenärer flög via Swedavias tio flygplatser under juli, vilket är en ökning med 14 procent jämfört med samma månad i fjol.

Det är den enskilt starkaste resemånaden sedan oktober 2019, enligt det statliga företaget. För tredje månaden i rad har minst tre miljoner resenärer rest via någon av Swedavias flygplatser.

”Månaden är säsongsmässigt en av våra starkaste och viktig för såväl våra flygbolagskunder som för Swedavia, men även för våra resenärer som besöker släkt och vänner eller reser på en sommarsemester både inom och utom landet”, säger Jonas Abrahamsson, Swedavias vd och koncernchef, i ett pressmeddelande.

Utrikesresandet ökade med 16 procent till drygt 2,7 miljoner resenärer jämfört med juli i fjol. Inrikesresandet ökade med 8 procent till närmare 600 000 resenärer.

Källa:TT-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Antalet sålda hotellrum ökade med drygt 3 procent i mars och hotellrumspriserna ökade ungefär lika...
Den 28 mars 2025 klockan 13:20 lokal tid drabbades centrala Myanmar, nära Mandalay, av en...
Den utländska turismen i Skåne ökar. Tyskland är den ledande utlandsmarknaden med en rejäl tillväxt...
AJet, tidigare AnadoluJet, etablera sig nu på Stockholm Arlanda Airport genom att lansera en ny...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy