lördag 19 apr, 2025

Nytt rekord − resandet över sundet med ForSea fortsätter att öka

Dela

Nytt rekord − resandet över sundet med ForSea fortsätter att öka

Ressuget håller i sig och ForSea kan lägga ännu en rekordhelg bakom sig. Under Kristi Himmelsfärd var det många som valde att korsa sundet och njuta både ombord på färjorna och av upplevelser på andra sidan sundet.

Färjorna sjuder av liv, butikens rika utbud lockar, restaurangerna är fullbokade och nya rekord sätts. Totalt 135 000 resande färdades med ForSea under perioden onsdag – söndag (25–29/5). Granskas enbart landgångspassagerare visar siffror på rekordhöga 80 000 passagerare under dagarna 21–29 maj, en summa som slår det tidigare veckorekordet från 2017. 

” Det är med glädje vi kan konstatera att vi går förbi rekordet från 2017. Det blir tydligt för oss att vårt utbud ombord och resan i sig är verkligt uppskattat av våra resenärer. Vi fortsätter knyta samman regionen och möjliggör för ökad aktivitet hos såväl handel- som restaurangsektorn på båda sidor sundet. Samtidigt ser vi en ökning av försäljning hos oss ombord och fullbokade restauranger. Glädjande på alla vis, säger Kristian Durhuus”, CEO ForSea.

Dela

Relaterade inlägg

Nu har MSC Cruises invigt två nya kryssningsterminaler - MSC Barcelona Cruise Terminal och MSC...
Grimaldi Group, där Finnlines ingår, har lagt en beställning på totalt nio nya ropax-fartyg. Av...
Tallink Grupp har tecknat ett samförståndsavtal med det irländska företaget Irish Continental Group plc om...
Trippelt firande för MSC Cruises – MSC World America levererad, kölsträckningsceremoni för MSC World Asia...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy