måndag 21 apr, 2025

Petter Stordalen satsar på förlagsbranschen

Dela

Norges hotellkung Petter Stordalen trappar upp sina ansträngningar i förlagsbranschen.

Hans bolag Strawberry Publishing köper det norska förlaget Juritzen, som ger ut skönlitteratur, deckare samt barn- och faktaböcker.

Bland Juritzens profilerade författare finns en rad norska deckarförfattare och förlaget har även haft ekonomiska framgångar med rättigheterna till amerikanska Cecilia Samartins böcker.

”2018 var kul. Under 2019 tänkte vi gasa på lite”, skriver Strawberry Publishing i ett utskick till sina anställda, enligt Dagens Næringsliv.

Strawberry Publishing grundades av Petter Stordalen i fjol och har den tidigare programledaren Sarah Natasha Melbye som förlagschef. Stordalen har även haft planer på att starta ytterligare ett förlag inom gruppen ihop med Isabella Löwengrip, men den svenska bloggaren och affärskvinnan meddelade i oktober att hon dragit sig ur samarbetet.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Antalet sålda hotellrum ökade med drygt 3 procent i mars och hotellrumspriserna ökade ungefär lika...
Den 28 mars 2025 klockan 13:20 lokal tid drabbades centrala Myanmar, nära Mandalay, av en...
Den utländska turismen i Skåne ökar. Tyskland är den ledande utlandsmarknaden med en rejäl tillväxt...
AJet, tidigare AnadoluJet, etablera sig nu på Stockholm Arlanda Airport genom att lansera en ny...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy