onsdag 23 apr, 2025

Unlimited Travel ökar omsättningen – försämrar resultatet

Dela

Foto:Unlimited Travel

Rese- och eventkoncernen Unlimited Travel redovisar en omsättning på 141 miljoner kronor (108) i det första kvartalet 2023.

Bruttomarginalen uppgick till 18,2 procent (20,5) och rörelseresultatet på ebita-nivå var -1,7 miljoner kronor (1,2). Resultatet per aktie blev -0:41 kronor (-0:12).

”Trots lågkonjuktur, inflation och ett pressat ekonomiskt läge, upplever vi inte att kunderna vill spara in på resor och upplevelser. Vi ser en fortsatt stark efterfrågan inom privatresor”, skriver vd Charlotte Blum i rapporten. 

Bokningsläget 2023 uppges vara bättre än föregående års första kvartal och försäljningsmässigt var det starkare än senaste jämförbara normalåret 2019. 

”Samtidigt som långresandet tagit fart är intresset fortsatt stort för det lokala resandet i Sverige och Norden, vilket flera av bolagen tagit fasta på med ett utökat utbud. Tendensen från förra året att fler bokar sina resor med kortare framförhållning kvarstår”, skriver Charlotte Blum.

Källa:Nyhetsbyrån Direkt-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

I tusentals år har Sveriges älgar följt samma stigar mot sommarens betesmarker – och nu...
Antalet sålda hotellrum ökade med drygt 3 procent i mars och hotellrumspriserna ökade ungefär lika...
Den 28 mars 2025 klockan 13:20 lokal tid drabbades centrala Myanmar, nära Mandalay, av en...
Den utländska turismen i Skåne ökar. Tyskland är den ledande utlandsmarknaden med en rejäl tillväxt...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy